Zapraszam do lektury recenzji pierwszego tomu nowej trylogii od wydawnictwa Waneko. Tym razem przyjdzie nam spotkać niezwykłego, tytułowego doktora Mephistophelesa!
Na wskutek „Devil Quake” Shinjuku zostaje oddzielone od reszty świata, a miasto zaczynają przenikać siły z innego świata. W tym niebezpiecznym miejscu wszystko się może zdarzyć, a jedynym prawem jest prawo silniejszego. Wśród mieszkańców miasta szczególną uwagę zwraca nieziemsko przystojny i potężny lekarz ze świata demonów – Doctor Mephistopheles. Między nim, a pewnym duchownym planującym wskrzesić Boga za pomocą ukrytych na terenie Shinjuku dwunastu „nieśmiertelnych trzewi” wywiązuje się walka. Kto okaże się silniejszy i czym tak naprawdę są owe trzewia? A przede wszystkim jaki jest cel demonicznego doktora?
Co prawda na odpowiedzi na powyższe pytania czytelnikowi przyjdzie jeszcze poczekać, bowiem pierwszy tom serii stanowi wyłącznie wstęp, zasypujący czytelnikami widokami niezwykłego miasta i jeszcze bardziej niesamowitego Doktora. Pojawia się też sporo innych równie nietypowych postaci, jednak żadnej z nich nie poświęca się zbyt wiele uwagi. Momentami wręcz ma się wrażenie iż pojawiły się one wyłącznie po to by pokazać jaki nieszablonowy pomysł na ich kreację mieli autorzy, jednak poza podziwianiem ich wyglądu czytelnikowi niewiele pozostaje do robienia. Tak samo tyczy się sprawa z głównym bohaterem – Mephistophelesem. Co rusz pojawia się okazja by pokazać jego moc i urodę, lecz nie wnosi to zbyt wiele do samej fabuły ani tym bardziej do kreacji Doktora.
Choć z pozoru wydawać by się mogło, że w tomiku dużo się dzieje jednak są to tylko pozory. Autorzy przerzucają się pomysłami i scenami, które sprawiają, że przez tomik przelatuje się z niesamowitą prędkością, jednak niewiele w tym treści, tak więc poza zawiązaniem się konfliktu między doktorem, a duchownym, a także pojawieniem się tajemniczego mężczyzny z amnezją trudno coś więcej powiedzieć o fabule.
Pod względem wizualnym ,,Doctor Mephistopheles” prezentuje się naprawdę przyzwoicie, tym bardziej jeżeli weźmiemy pod uwagę same projekty postaci. W większości mamy do czynienia z prawdziwymi przystojniakami, na których czele rzecz jasna stoi sam Mephistopheles. Jedyne do czego można się przyczepić to miejscami duża ilość czarnego tuszu, który powoduje, że czasami rysunki tracą na swojej przejrzystości.
Po przeczytaniu pierwszego tomu serii ,,Doctor Mephistopheles” mam dość mieszane uczucia. W tomiku znalazło się miejsce na sporo elementów i wątków które nie tworzą spójnej całości wywołując w czytelniku uczucie pewnego chaosu i bałaganu w przedstawionej historii. Być może jest to celowy zabieg i wszystko nabierze przejrzystości w kolejnych tomach. Przyjdzie mi się o tym przekonać podczas lektury kolejnych części, które rozwieją bądź potwierdzą moje wątpliwości.
Ocena: 5/10
Sara Glanc
W takim razie poczekam na opinię kolejnych tomów, gdyż ten tytuł już nie raz mi się przewija, a jeszcze jedna osoba pomoże mi ocenić, czy jest on warty poznania. Cóż, po tych zdjęciach widać, że manga mogłaby przypaść mi do gustu, jednak chcę mieć pewność, że bałagan, który pozostaje po pierwszym tomie zostanie uporządkowany. 🙂 O kresce nie wspomnę, widać, że „ciastków” będzie się tam sporo przewijać. xD
Pozdrawiam cieplutko,
Lex May