,,Boska komedia Oscara Wilde’a’’ to komiks poświęcony przedstawieniu ostatnich lat życia Oscara Wilde’a, stanowiący również hołd jego twórczości. Co dokładnie znalazło się na kartach komiksu i czy stanowi on lekturę wartą uwagi jedynie dla osób zaznajomionych z twórczością irlandzkiego poety i pisarza? Jeżeli jesteście tego ciekawi zapraszam do lektury recenzji.
Akcja komiksu zaczyna się momencie gdy Oscar Wilde po odbyciu kary dwóch lat więzienia opuścił Anglię i pod przybranym nazwiskiem – Sebastiana Melmotha – mieszka w Paryżu, gdzie, choć skompromitowany i zrujnowany finansowo, oddaje się uciechom życia. Pijąc bez umiaru, korzystając z usług męskich prostytutek i otoczony najwierniejszymi przyjaciółmi – Javier de Isusi przybliża czytelnikowi ostatnie trzy lata życia wielkiego twórcy, starając się oddać hołd jego dziełom, ale także zrozumieć ból osoby skrzywdzonej i osądzonej przez nietolerancyjne społeczeństwo.
,,Boska komedia Oscara Wilde’a’’ o słodko-gorzka historia, nie raz zmuszająca do zadumy i refleksji, pełna wzlotów i upadków, a przy tym w oryginalny sposób przybliżająca postać i twórczość sławnego Irlandczyka. Przyznam szczerze, że początkowo miałam pewne obawy iż czeka mnie nieco nużąca historia, dość ostrożnie bowiem podchodzę do dzieł o charakterze biograficznym. Szybko jednak przekonałam się, że autor stworzył nie tylko wciągającą, ale także przejmującą historię opowieść, od której naprawdę ciężko było mi się oderwać, a która przyniosła mi również wiele nowych informacji na temat autora, którego twórczość częściowo miałam już okazję poznać. Tym jednak co najbardziej urzekło mnie podczas lektury jest spora dawka mocno sarkastycznego humoru i dystansu z jakim Wilde podchodził do życia.
,,Boska komedia Oscara Wilde’a’’ to także kawał pięknie wydanego komiksu – kawał, ponieważ liczy on sobie blisko 380 stron zamkniętych w twardej oprawie. Pod względem wizualnym jest o pozycja bardzo oryginalna – bowiem całość została utrzymana w kolorach sepii, przywodząc na myśl stare fotografie, co nie ukrywam dodawało niezwykłego klimatu. Ciekawym zabiegiem jest również przeplatanie kolejnych rozdziałów historii wywiadami z osobami, które znały Oscara Wilde’a, co pozwala nam spojrzeć na jego osobę z nieco innej perspektywy. Warto także dodać o znajdujących się na końcu nocie biograficznej, galerii przyjaciół sławnego Irlandczyka, bibliografii jego dzieł i pozycji poświęconych jego osobie, które pozwolą czytelnikowi (o ile będzie miał on taką ochotę) na zagłębienie się w jego życie i twórczość w jeszcze głębszym stopniu. Czytając komiks czujemy iż osoba odpowiedzialna za jego stworzenie poświęciła mu naprawdę wiele serca, zagłębiła się w życie Wilde’a i z wielkim uwielbieniem przelała je na kadry komiksu – tworząc pozycję nie tylko bardzo gruntownie udokumentowaną, ale także stanowiącą wciągającą historię.
Choć sięgając po ,,Boską komedię Oscara Wilde’a’’ nie miałam pojęcia czego oczekiwać po komiksie, po zakończonej lekturze mogę powiedzieć iż nie żałuję ani chwili spędzonej przy dziele Javiera de Isusi’ego. Autor stworzył przejmujące dzieło, które nie tylko w bardzo atrakcyjny sposób przybliża postać Oscara Wilde’a i jego ostatnich trzech lat życia, ale naprawdę potrafi poruszyć czytelnika. Jest o jedna z tych pozycji, które zdecydowanie powinny zainteresować nie tylko miłośników komiksów, czy twórczości Wilde’a – stanowi ona bowiem bardzo dobrą pozycję samą w sobie, a kto wie – być może dla części osób będzie stanowiła zachętę i początek przygody z twórczością irlandzkiego poety i pisarza.
Ocena: 8/10
Sara Glanc
Najnowsze komentarze