Nadszedł czas na przedstawienie kolejnej pozycji przywiezionej z tegorocznych Targów Książki w Warszawie – tym razem są to pierwsze dwa tomy komiksowej serii ,,Amulet” – ,,Strażniczka” i ,,Klątwa Strażniczki” od Planety Komiksów. Zapraszam do wspólnej przygody w magicznej krainie Alledii.

Od tragicznego wypadku samochodowego w którym zginął ojciec Emily i Navina minęły dwa lata, teraz dzieci wraz z matką przenoszą się do dawnej rodzinnej posiadłości by zacząć wszystko od nowa, jednak przekraczając progi nowego domu nikt nie spodziewa się, że to dopiero początek niesamowitej przygody, która zaprowadzi ich do nowego świata rodem z powieści fantasy.

Wszystko zaczyna się, gdy Emily w dawnej pracowni swojego pradziadka znajduje amulet, którego zostaje tytułową strażniczką. Magiczny artefakt poza niezwykłą mocą sprowadza na ich rodzinę zagrożenie, wiele osób pragnie bowiem zdobyć jego moc dla siebie. Matka Emily i Navina zostaje uprowadzona do niezwykłej krainy Alledii, a dzieci ruszają jej na ratunek, jednak, jak zapewne wszyscy się domyślacie, zapoczątkuje to całą lawinę wydarzeń, która zwiąże losy rodzeństwa z nowym światem.

 

Akcja ,,Amuletu” rozkręca się początkowo dość wolno, czytelnika czeka dłuższe wprowadzenie pozwalające zapoznać się z losami rodziny i relacjami panującymi między rodzeństwem i ich matką. Dopiero gdy bohaterowie trafią do Alledii całość nabiera rozmachu i od lektury ciężko się oderwać, dlatego zaczynając swoją przygodę z ,,Amuletem” zdecydowanie warto zaopatrzyć się od razu w dwa pierwsze tomy – bowiem dopiero pod koniec pierwszego akcja nabiera tempa, by później nie zwalniać już ani na chwilę.

Główne skrzypce w historii grają Emily i Navin, choć na razie to głównie dziewczynie poświęcana jest większość uwagi – jako młoda strażniczka potężnego artefaktu Emily nieustannie kusi korzystanie z jego mocy, jednak ma ona swoją cenę – amulet wciąż próbuje przejąć kontrolę nad swym właścicielem. Wątek Navina z pewnością zyska na znaczeniu w kolejnych tomach, bowiem już teraz autor daje sygnały iż młodszy z rodzeństwa będzie miał do odegrania istotną rolę. Z resztą nie jest on odosobnionym przypadkiem, autor nie odkrywa wszystkich kart pozostawiając czytelnika w niewiedzy budując klimat niepewności i tajemnicy. Nie możemy być też pewni intencji wszystkich postaci – osobiście wyjątkowo zaintrygował mnie wątek elfickiego księcia (w ,,Amulecie” elfy nie sprawiają miłego wrażenia jak szybko się przekonacie), który początkowo zdawał się być kreowany na ,,tego złego” – jednak czy rzeczywiście taka jest jego rola? Z biegiem akcji zaczęłam w to wątpić.

,,Amulet” korzysta z wielu schematów, które od lat sprawdzają się zarówno w komiksach, jak i książkach, grach czy filmach. Tragiczne wydarzenia popychające bohaterów do zmiany dotychczasowego życia, niezwykłego odkrycia prowadzącego do nowego świata, przepowiednię według której dzieci odegrają istotną dla magicznej krainy rolę, magiczne artefakty, złego władcę, zalążek rebelii i wiele, wiele innych elementów na które natykaliśmy się nie raz i nie dwa w różnych tytułach. Mimo tego lektura ,,Amuletu” nie nudzi, a wręcz przeciwnie. Kazu Kibuishi wykorzystuje tradycyjne już w fantastyce schematy w bardzo udany sposób tworząc historię w której każdy się odnajdzie, a która jednocześnie intryguje i sprawia, że czytelnik chce się dowiedzieć co będzie dalej.

Pod względem wizualnym ,,Amulet” prezentuje się bardzo ładnie. Z jednej strony projekty postaci cechuje pewna prostota przywodząca na myśl kreskówki dla dzieci czy pozycje studia Ghibli, z drugiej strony tła potrafią zachwycać swoim bogactwem i poruszać wyobraźnię czytelnika – zarówno w przypadku baśniowych i bardzo kolorowych lokacji, jak i tych mrocznych, niebezpiecznych i tajemniczych miejsc, których także nie zabraknie w trakcie wędrówki bohaterów.

,,Amulet” to komiks skierowany do młodszych czytelników, jednak także starsi miłośnicy komiksów mogą się przy nim dobrze bawić – w szczególności mówię tu o rodzicach, którzy zdecydują się na zakup historii wykreowanej przez Kazu Kibuishiego dla swoich pociech. ,,Amulet” bowiem za swoje główne przesłanie stawia pokazanie siły rodzinnych więzi i jako taki stanowi fantastyczną rozrywkę dla całej rodziny.

Ocena: 8,5/10

Sara Glanc

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Planeta Komiksów.