Królowie i władcy od dawna wydają się być bardzo niedostępni dla przeciętnych ludzi, niewiele wie się o nich i ich życiu. Obecnie pełnią bardziej role reprezentacyjne, jednak jeszcze sto lat temu to oni decydowali o losach świata. Tylko 3 kraje z 22 niepodległych państw europejskich nie były nigdy monarchiami, co ma wpływ także na ich obecną kulturę i tradycje. Berło i krew, którą napisał Jean des Carsto to książka ukazująca historię królów i królowych europejskich poczynając od krótkiego okresu przed I Wojną Światową do końca II Wojny.
Berło i krew jest książką historyczną, ale napisaną niezwykle przystępnym językiem. Omawia znane większości dzieje I i II Wojny Światowej, ale nie skupiając się na bitwach i tym podobnych wydarzeniach, a na ówczesnych władcach – jak wyglądało ich życie, jakie decyzje podejmowali i jak doprowadzili do tak wielkich konfliktów. Oprócz znanych powszechnie faktów można dowiedzieć się także rzeczy, które na lekcjach historii nie miały szansy się pojawić -np. o tym, że Królowa Albanii do ślubu ubrała suknię zaprojektowaną przez Coco Chanel, a księżniczka Sissi sama wybrała swojemu mężowi kochankę. Przede wszystkim czytając ma się odczucie, że poznaje się konkretnych ludzi z krwi i kości i ich życie prywatne. Jako, że większość ówczesnych władców była ze sobą spokrewniona książka w dużym stopniu omawia relacje rodzinne, które nie raz były bardzo skomplikowane. Jakże ciekawe były wówczas ich spotkania z okazji ważnych wydarzeń! Nie zabrakło też informacji o większej wadze – autor dosyć dokładnie omówił powody wybuchu Wielkiej Wojny, nie pomijając sytuacji na Bałkanach. Obecnie wydaje się, że jej wybuch był czymś nieuniknionym, jednak dla ludzi w roku 1912-1913 sytuacja na pewno przedstawiała się inaczej.
Od lektury nie sposób się oderwać – nie są to jedynie suche fakty, a styl autora wprost porywa i zachęca do odkrywania kolejnych tajemnic najważniejszych ludzi tamtego okresu. Historia ułożona jest w kolejności chronologicznej i dalej dzieli się według krajów, dzięki czemu nic się nie miesza. Wadą dla mnie jest jednak usytuowanie przypisów – są dodane na samym końcu co sprawia, że trochę niewygodnie się z nich korzysta. Książka wydana jest w twardej oprawie, wygodnie się ją trzyma, nie jest też zbyt ciężka. W środku dołączonych jest również kilka czarno-białych zdjęć.
Książkę polecam wszystkim pasjonatom historii, a także tym złaknionym ciekawostek o dawnych władcach. W przystępny i przyjemny sposób można dowiedzieć się wiele ciekawego.
Ocena: 8/10
Magdalena Ostrowska
Za egzemplarz do recenzji serdecznie dziękuję wydawnictwu: Wydawnictwo Literackie.
Najnowsze komentarze