Wspomnienie o Cecylii, smutnej królowej to debiutancka powieść Janiny Lesiak, w której autorka przybliża czytelnikowi trzy ostatnie dni z życia polskiej królowej Cecylii Renaty, żony Władysława IV. Serdecznie zapraszam do lektury recenzji i bliższego poznania niezwykłej kobiety jaką była Cecylia.

Cecylia Renata nie była kobietą piękną ani przebojową, co więcej śmiało można nazwać ją ofiarą czasów w których żyła i swojej pozycji, przez którą przyszło jej złączyć swój los z człowiekiem, któremu była delikatnie ujmując nieszczególnie miła. Jak wyglądał świat i ostatnie dni kobiety, która mimo iż mogła zwać się królową umarła samotna, otoczona przez nieprzychylne jej osoby, a jedynym jej celem w życiu było urodzenie następcy polskiego tronu? Janina Lesiak w swojej książce stara się przybliżyć tą nieznaną, a jakże wyjątkową kobietę.

Książka stanowiła dla mnie swego rodzaju testament Cecylii, w którym bohaterka na łożu śmierci zrobiła przegląd całego swojego, niezbyt wesołego życia, przyglądając się i analizując to co jej się wydarzyło i jak doszło do tego, że na końcu swej drogi znalazła się w takiej, a nie innej sytuacji. Wspomina osoby które napotkała i które wpłynęły na jej życie i przyczyniły się do tego kim się stała. Poczynając od surowego wychowania przez matkę, które sprawiły iż była ona osobą nieśmiałą i skromną, nie mającą odwagi walczyć o swoje prawa i szacunek innych, kończąc na mężu, który zdradzał ją na każdym kroku, a każdy kontakt z nią uważał za przykry obowiązek, mający na celu przedłużenie własnej dynastii.

Cecylia choć nie była szanowana i nie liczono się z jej zdaniem, co czyniło ją w oczach innych słabą, osobiście zaimponowała mi tym, że nawet w chwili śmierci myślami pozostawała przy swoim jedynym dziecku i targana ogromnym bólem, patrząc w oczy zbliżającego się końca, potrafiła zabezpieczyć losy jedynego syna.

I choć Wspomnienie o Cecylii, smutnej królowej można nazwać powieścią historyczną, autorka pokusiła się o wprowadzenie do fabuły elementów fantastycznych. Korowód postaci odwiedzających królową w chwili jej śmierci, niczym parada duchów, pomagających bohaterce rozliczyć się z przeszłością osobiście wywarła na mnie duże wrażenie. Połączenie rzeczywistości z ułudami i przewidzeniami uważam za ciekawy zabieg, który dodaje powieści unikatowego charakteru i stanowi ciekawy zabieg, choć nie każdemu czytelnikowi takie pomieszanie musi przypaść do gustu.

Książka charakteryzuje się pięknym wydaniem, które z pewnością ucieszy każdego czytelnika. W szczególności cieszy fakt iż pomimo niewielkiej objętości zdecydowano się na wydanie w twardej oprawie. Co ważniejsze jednak skrywana za nią treść również predysponuje do miana pięknej. Janina Lesiak poprzez wyszukane opisy przybliża realia świata swojej bohaterki, a opisy strojów noszonych w tamtych czasach zachwycają.

Wspomnienie o Cecylii, smutnej królowej to książką, którą śmiało mogę polecić nie tylko miłośnikom powieści historycznych. Przystępny język, jakim została napisana sprawia, że czyta się ją bardzo przyjemnie, a czytając o losach smutnej królowej trudno pozostać obojętnym na jej cierpienie i los jaki przypadł jej w udziale.

Ocena: 8/10

Sara Glanc

Za egzemplarz do recenzji serdecznie dziękuję wydawnictwu MG.