Pokemon – chyba każdy pamięta lub przynajmniej słyszał o tych bardziej lub mniej przyjaznych stworkach. Kiedy pierwszy raz 20 lat temu pojawiły się na rynku, szybko podbiły serca wielu ludzi na całym świecie. Tak jest do tej pory, chociaż powoli zaczynają funkcjonować głównie dzięki zdobytej wcześniej popularności. Tak też jest z Pokemon GO.

Nintendo razem z Niantic postanowili połączyć siły i stworzyć grę polegającą na łapaniu tych przyjaznych stworków podczas poruszania się w rzeczywistym świecie. Pomysł ciekawy, jednak czy do końca udany? Z pewnością przez miesiąc wiele dzieci, również tych starszych – już nie będących jako tako dziećmi, wychodziło z domu i ruszało na poszukiwania nowych pokemonów do swojej kolekcji.

pokemon-go-2

Wydawnictwo Egmont postanowiło wydać nieautoryzowany podręcznik dla trenerów popularnej ostatnio gry Pokemon GO. Czy to był dobry pomysł? Tu się trzeba zastanowić – w dzisiejszej dobie internetu dostępnego chyba dla wszystkich, osobiście nie uważam tego za najlepszy pomysł. Wszystkie informacje można znaleźć bez problemu w internecie, nawet na Facebooku, gdzie istnieje specjalna grupa dla Polski, na której trenerzy dzielą się spostrzeżeniami i doświadczeniem. Jednak może mieć to jakiś sens, jeżeli rodzic chce, aby dziecko miało coś do poczytania, tym bardziej iż jest to pozycja przeznaczona dla dzieci w wieku 8-12 lat. Kolejnym plusem jest też na pewno to, że wszystkie informacje są zgromadzone w jednym miejscu i nie trzeba ich szukać.

pokemon-go-3

Informacje zawarte w podręczniku to nic innego jak podstawowe informacje przetłumaczone na język polski, opisy techniki i zasady rządzących grą. Ponadto połowa książki to pokedex – spis wszystkich pokemonów z wypisaniem ich mocnych i słabych stron. Poradnik zwraca również uwagę na zasady bezpieczeństwa, co jest ważną zaletą, ponieważ wiele osób, nawet tych starszych, zapomina o nich. Pozycja jest także ładnie wydana i napisana – starannie i czytelnie przedstawione dane czynią książkę przejrzystą i przyjemną w czytaniu.

pokemon-go-4

Wydawnictwo Egmont poszybowało na fali popularności Pokemonów i gry Pokemon GO, w efekcie czego do rąk czytelników trafiła ładnie wydana książka, stanowiącą kompendium wiedzy o tych ukochanych, zarówno przez młodszych jak i starszych graczy, stworkach. Jednak przydatność podręcznika zależy głównie od tego, co oczekujemy w nim znaleźć i czy korzystanie z niego będzie dla nas wygodniejsze, niż wyszukiwanie informacji w internecie. Warto też dodać, że dla osoby kochającej pokemony będzie on z pewnością miłą dekoracją kolekcji.

Ocena: 4/10

Kasia Krzewińska