Moda jest tym, co dotyka zazwyczaj wszystkie aspekty naszej codzienności. Gdy dana seria/uniwersum/tytuł pociąga za sobą tłumy zaczynamy napotykać rzeczy z nim związane na każdym kroku – poczynając od książek, komiksów, gier, po artykuły dnia codziennego ozdobione wizerunkami popularnych bohaterów. Obecnie superbohaterowie, początkowo znani wyłącznie z komiksów, przenieśli się na duże ekrany i na tym bynajmniej nie skończyła się ich przygoda. Nie tak dawno za sprawą wydawnictwa Jaguar do rąk czytelników trafiły dwie pierwsze książki otwierające cykl poświęcony superbohaterkom z uniwersum DC Comics. Jako pierwszą przedstawiamy niezwykłą Wonder Woman!

wonder-woman-1

Wonder Woman jest księżniczką Amazonek i nastolatką obdarzoną niezwykłymi mocami, nad którymi w dalszym ciągu uczy się panować. Dziewczyna czuje jednak, że nie rozwinie w pełni swoich umiejętności pozostając na rodzinnej wyspie Themysciri, dlatego postanawia swoją dalszą naukę powierzyć w ręce nauczycieli w prestiżowej szkole dla superbohaterów – Super Hero High. Nowa szkoła to jednak również nowe wyzwania, a nie wszyscy przychylnym okiem będą patrzeć na nową uczennicę. Zwłaszcza w przypadku, gdy wygląda na to, że by Wonder Woman dostała się do Super Hero dyrektorka zmuszona była się pozbyć innej uczennicy. Czy to właśnie od niej bohaterka otrzymuje anonimowe pogróżki? Jedno jest pewne – tę tajemnicę trzeba jak najszybciej rozwiązać!

wonder-woman-4

Wonder Woman w Super Hero High to historia jakich wiele. Bohaterka trafia do nowej szkoły, w której nikogo nie zna i w której próbuje się odnaleźć, jednocześnie nawiązując nowe przyjaźnie. Jeżeli dodamy do tego bandę dzieciaków obdarzonych supermocami i szkolących się na przyszłych obrońców Ziemi robi się już nieco ciekawiej. Na pewno miłośnicy uniwersum DC Comics będą czuli się jak w domu, witając znane im postacie w nieco nowej, młodszej i mniej doświadczonej formie. Niestety tutaj pojawia się pewien problem – mniej obeznani z uniwersum mogą być nieco zagubieni początkowym przytłoczeniem czytelnika imionami, które nic mu nie będą mówiły, a biorąc pod uwagę, iż jest to pozycja zdecydowanie dla dzieci, może być to dość częste zjawisko. Rozwiązaniem zapewne będą kolejne książki i filmy, w których czytelnicy będą lepiej poznawać kolejne postacie, nie zmienia to jednak faktu, iż czytając pierwszą z książek o Super Hero High można być nieco zagubionym.

Fabuła, jak nie trudno się domyślić, rzadko kiedy wykracza poza mury niezwykłego liceum i przez większość część historii obserwujemy bohaterów w trakcie zajęć, w których szkolą się we władaniu swoimi mocami i walce ze złem, widzimy również jak wykorzystują swój wolny czas i zacieśniają przyjaźnie, a także, co równie naturalne, zyskują wrogów. Skoro już o bohaterach mowa muszę niestety przyznać, że wypadają oni w większości dość schematycznie i przypisanych im zostało kilka cech, które ostatecznie ich definiują, nie pozwalając na jakiekolwiek zaskoczenie czytelnika. Prostota nawet w książkach dla dzieci powinna mieć jakieś granice, zaś w Wonder Woman w Super Hero High chyba o nich zapomniano, przez co niekiedy robi się dość nudno, a przecież mowa o szkole dla bohaterów. Miejscu niezwykłym, które co krok powinno nas zaskakiwać!

super-hero-high

Doskonałym przykładem będzie tutaj chociażby Wonder Woman, na której skupia się akcja powieści. Córka dumnej królowej Amazonek, mimo iż żyła na wyspie miała dostęp do internetu i pomijając fakt posiadania mocy i tego, że do tej pory nie spotkała się z przedstawicielem płci przeciwnej, na logikę powinna zachowywać się wśród rówieśników dość normalnie. Bynajmniej coś poszło nie tak, bo zamiast tego autorka serwuje nieco zdziczałą, w większości nie wiedzącą jak się zachować, nieco nadpobudliwą i nad wyraz naiwną bohaterkę. Chociaż początkowo można przymykać na to oko, z czasem bywa to już nieco męczące i nawet biorąc pod uwagę fakt, iż jest to pozycja dla najmłodszych mogłoby być pod względem kreacji bohaterów dużo ciekawiej, a tak zostały one spłycone do minimum.

super-hero-high-2

Wydanie książki stoi na bardzo wysokim poziomie i mimowolnie przyciąga wzrok czytelnika. Okładka w twardej oprawie cechuje się żywymi, intensywnymi kolorami, a dodatkowo przyozdobiona została metalicznymi zdobieniami. W środku jest równie ciekawie. Każda strona posiada zdobienia przywołujące na myśl oryginalne, amerykańskie komiksy, z których przecież wzięły się bohaterki Super Hero High. Papier jest dobrej jakości, a czcionka duża, przez co łatwa do czytania dla młodszych. Jedyne do czego można mieć pretensje to brak oznaczenia kolejności tomów. Otrzymując przesyłkę z egzemplarzami Wonder Woman w Super Hero High i Supergirl w Super Hero High początkowo nie miałam pojęcia od której z nich zacząć przygodę z serią i dopiero zaglądając do środka odkryłam, która zaczyna cykl. A kolejność jak się okazuje jest ważna i historie są ze sobą powiązane.

wonder-woman-2

Wonder Woman w Super Hero High to pozycja, którą bez żadnych obaw można polecić młodszym czytelnikom. Dzieci świetnie się będą bawić w liceum dla superbohaterów, a gdy do całości dodamy, towarzyszące premierom książek ,serię lalek i filmy animowane, otrzymamy łącznie uniwersum, które podbije serca wielu dzieci. Starszym czytelnikom jednak odradzam wizyty w Super Hero High. Nie czeka na Was tam nic spektakularnego, a naiwność bohaterów może się okazać czymś, przez co nie każdy czytelnik przebrnie.

Ocena: 5,5/10

Sara Glanc

Za egzemplarz do recenzji serdecznie dziękuję wydawnictwu Jaguar.

logo Jaguar