Kolejny pakiet książek przekazujemy w dobre ręce – mamy nadzieję, że zwycięzca pokocha bohaterów serii Wojownicy i Strażnicy Ga’Hoole od wydawnictwa Nowa Baśń.

Książki trafiają do: Mateusz Wąsik!
Życzymy miłej lektury

Czarny Książę napisana przez Annę Sewell. Książka jest autobiografią z punktu widzenia konia o nazwie Czarny Książę. Pierwsza część książki dotyczy jego narodzin na łące, jego czasu spędzonego jako źrebię z matką i rad, które daje mu, aby dobrze się zachowywał, aby być dobrze traktowanym. Następnie zostaje sprzedany miłośnikowi koni, który bardzo troszczy się o swoje zwierzęta. Tutaj spotyka stajennych Johna i Jamesa. Książę spędza tu większą część z trzech lat i zaprzyjaźnia się z innymi końmi: Ginger, Merrylegs i Sir Oliver. To idylliczne życie kończy się na początku drugiej części, w której idzie na sprzedaż Książę wraz z Ginger. Życie jest już trudniejsze. Wypadek jeździecki powoduje, że jego kolana są zrujnowane i zostaje sprzedany jako koń do pracy nowemu panu, który nie może zadać sobie trudu wychowania konia i sprzedaje go ponownie. Następnie Książę jest sprzedany ciężko pracującemu taksówkarzowi Jerry’emu. Na wybiegu na ulicach spotyka swoją przyjaciółkę Ginger, która jest nieszczęśliwa z powodu surowego traktowania, a następnie obserwuje, jak jej zwłoki zostają wywiezione kilka miesięcy później. Jerry zapada na ciężką chorobę, a Książę zostaje ponownie sprzedany. Koń przechodzi od jednego mistrza do drugiego, z których większość przepracowuje i jest źle traktowany, aż w końcu zostaje sprzedany rodzinie Blomefieldów, dla której pracuje jego stary pan Joe Green.
Ta książka została napisana pod koniec XIX wieku przez Annę Sewell. Miała świetną interakcję z końmi i dobrze je rozumiała. Ta książka była pierwszą tego rodzaju, napisaną z punktu widzenia zwierzęcia, a zatem uchwyciła wyobraźnię publiczności w bardzo nowatorski sposób. Przeszła długą drogę w zapewnieniu lepszego traktowania koni, dotychczas postrzeganych jako zwykłe zwierzęta użytkowe i utorował drogę humanitarnemu traktowaniu wszystkich zwierząt.
10 lat temu po raz pierwszy przeczytałem tę książkę i od tamtej pory zawsze była moją ulubioną. Aktywnie promując dobro o stan zwierząt, książka zajmuje się także ponadczasowymi wartościami ludzkimi, takimi jak towarzystwo i współczucie. Poza tym książka, niezwykle bada filozofię niewłaściwego postępowania poprzez ignorancję i jej lekarstwo poprzez wiedzę wystawioną przez pana Joe.