Psychiatra i demony. Powieść biograficzna o Antonim Kępińskim autorstwa duetu: Wojciecha Wierciocha i Jolanty Szymską-Wiercioch – już jutro premiera!

Powieść biograficzna opowiadająca o genialnym psychiatrze – Antonim Kępińskim – to księga mocnych wrażeń i wzruszeń. Zapalnik refleksji na temat kondycji człowieka, zwłaszcza tego doświadczonego przez los, z ranami i bliznami na ciele i duszy, człowieka chorego psychicznie, targanego moralnymi wątpliwościami, wydającego się kroczyć donikąd.
Zasadniczym budulcem narracji jest prawda zbeletryzowana. Zaprawą murarską zaś – legendarne postacie (Karol Wojtyła, Józef Tischner, Wanda Półtawska, Stanisław Lem, Jan Sztaudynger, Karol Estreicher, Nikofor), niepowtarzalna atmosfera, tygiel twórczy, interdyscyplinarne, holistyczne podejście do człowieka, niebanalne metody leczenia, mroczny klimat duchowy, wiara w potencjał ludzkiego umysłu, inkubator idei, kreatywna moc przyjaźni. To wszystko składa się na swoisty genius loci Krakowa tamtych lat. W powieści pogrążoną w ciemności konstrukcję tragizmu oplata komizm. Główny bohater rozwiewa opary absurdu tchnieniem wiary (w człowieczeństwo), nadziei (na sens twórczości) i miłości (do rodziców i do żony).
Pod koniec życia Kępiński zmagał się z mitycznym Cieniem i Czasem. Kroczył zarówno przez czas niepokoju i spokoju, czas rwący do przodu niczym dziki koń, czas zimnego mroku, czas płaczu, jak i czas śmiechu. Łapał czas zatrzymany na chwilę i czas opuszczony, kiedy to w cieniu historii wspominał i fantazjował. Czas stracony stawał się wtedy czasem odzyskanym. Ostatecznie Profesor znalazł się poza czasem. I wciąż tam jest – i mówi do nas.