Przedstawiamy premiery tego tygodnia od wydawnictwa Zysk i S-ka!

W tym tygodniu wystarczą dwa słowa – „Ogień i krew”. Dla wszystkich, którzy chcą cofnąć się w czasie o 300 lat i zgłębić tajemnice Tańca Smoków, zobaczyć Westeros w czasach, gdy niebem niepodzielnie rządziły smoki; ale też dla tych, którzy w wykreowanym przez George’a R.R. Martina jeszcze nie byli. Krwawe dzieje Targaryenów, wojna domowa, zdrady, zbrodnie… Smocze klimaty odnajdziecie także w „Podróży Bazyliszka”, trzeciej części pamiętników lady Trent. A jeśli chcecie odpocząć od ognia, krwi i smoków, a poczuć atmosferę świąt, polecamy „Cudowne Boże Narodzenie”, czyli zbiór opowiadań o – dla odmiany – potrzebie czynienia dobra.

Ogień i krew. Część I
George R.R. Martin

300 lat przed wydarzeniami opisanymi w „Grze o tron”.

Kiedy Westeros rządziły smoki…

Opowieść o ekscytujących dziejach dynastii Targaryenów…

Wiele stuleci przed wydarzeniami opisywanymi w pierwszym tomie cyklu, , Targaryenowie – jedyna w „Grze o tron” rodzina smoczych lordów, która przeżyła zagładę Valyrii – zamieszkali na Smoczej Skale, nad którą panowali przez z górą dwa stulecia, nim postanowili podbić całe Westeros. „Ogień i krew” zaczyna się opowieścią o legendarnym Aegonie Zdobywcy, który stworzył Żelazny Tron, a następnie opisuje dzieje kolejnych pokoleń Targaryenów walczących o utrzymanie tego słynnego krzesła, aż po wojnę domową, która omal nie zniszczyła ich dynastii.

Co naprawdę wydarzyło się podczas Tańca Smoków? Dlaczego tak niebezpiecznie było odwiedzać Valyrię po Zagładzie? Jak wyglądało życie w  Westeros w  czasach, gdy nad niebem panowały smoki? Jakie były najstraszliwsze zbrodnie Maegora Okrutnego? Dlaczego Aegonowi Zdobywcy nie udało się podbić Dorne?

To tylko niektóre z pasjonujących pytań, na które odpowiada ta szczegółowa kronika spisana przez uczonego arcymaestera z Cytadeli. Książka zawiera także kilkadziesiąt nowych czarnobiałych ilustracji autorstwa Douga Whetleya.

„Ogień i krew” będzie dla świata Westeros tym, czym jest „Silmarillion” dla Śródziemia.

Cudowne Boże Narodzenie i inne świąteczne opowieści
Louisa May Alcott

Świąteczne opowieści o przyjemności czynienia dobra.

Pełne ciepła i miłości świąteczne opowiadania amerykańskiej pisarki Louisy May Alcott – pionierki literatury kobieciej i powieści dla dziewcząt – to zabawne i poruszające historie, które urzekają swoją prostotą i uczą ponadczasowych wartości.

Losy biednej rodziny, samotnej babci czy dziewczyny z sierocińca pokazują, że prawdziwy duch świąt Bożego Narodzenia objawia się w  postaci dobroczynności, a  niesienie pomocy tym, którzy jej potrzebują, jest najcudowniejszym przeżyciem na świecie.

Podróż „Bazyliszka”
Marie Brennan

 

Dalszy ciąg porywających przygód lady Trent w świecie smoków

Wierni czytelnicy poprzednich tomów pamiętników lady Trent, „Historii naturalnej smoków” i „Zwrotnika węży”, mogą uważać, że poznali już szczegóły jej historycznego rejsu na pokładzie Królewskiego Okrętu Badawczego „Bazyliszek”, ale prawda o tej pouczającej, przerażającej i skandalizującej podróży nigdy nie została ujawniona – aż do teraz.

Sześć lat po ryzykownej wyprawie do Erigi Izabela wyrusza na jak dotąd najbardziej ambitną ekspedycję: podróż dookoła świata, aby badać wszystkie odmiany smoków we wszystkich miejscach, gdzie te gady występują. Od pierzastych węży wygrzewających się na ruinach upadłej cywilizacji po potężne węże morskie w  tropikach, stworzenia te są źródłem nieustannej fascynacji i śmiertelnego niebezpieczeństwa.

Oczywiście badania naukowe są głównym celem wyprawy, ale życie Izabeli rzadko bywa takie proste. Nieustraszona podróżniczka musi stawić czoło sztormom, chorobom i intrygom na najwyższych szczeblach władzy. Wbrew sobie musi wziąć też udział w działaniach wojennych na skalę międzynarodową, a przy tej okazji dokonuje rewolucyjnego odkrycia, które rzuci całkiem nowe światło na starożytną historię smoków.