Przedstawiamy kolejną porcję nowości od wydawnictwa Zysk i Ska! Wśród nich znajdziecie: „Króla Artura i Rycerzy Okrągłego Stołu”, Bitwy w świecie Tolkiena”, : „Dziewczęta myślą o wszystkim” i „Morderstwo na Święta”.

Nie można nie kojarzyć Króla Artura, Merlina, Galahada, Lancelota, legendy o Świętym Graalu czy Excaliburze – legendy arturiańskie są wręcz fundamentalne dla kultury europejskiej. A Roger Lancelyn Green, jeden z Inklingów, fenomenalnie je ożywił. W klimacie klubu Inklingów pozostają też „Bitwy w świecie Tolkiena” Davida Daya, ilustrowane kompendium wiedzy o zbrojnych starciach Ardy na przestrzeni trzech er jej istnienia. Polecamy też dwie zupełnie odmienne pozycje: „Dziewczęta myślą o wszystkim” (o tym, że wynalazki i genialność nigdy nie były wyłącznie domeną mężczyzn) oraz „Morderstwo na Święta” (klasyczny brytyjski kryminał).

Król Artur i Rycerze Okrągłego Stołu
Roger Lancelyn Green

Pełna magii i niesamowitości legenda o szlachetnych rycerzach, walce dobra ze złem i miłości.

Legenda o królu Arturze jest jedną z najbardziej znanych legend w kulturze europejskiej. Od magicznego momentu, w którym Artur uwalnia miecz z kamienia, po ostatnią bitwę, Roger Lancelyn Green ożywia oszałamiający świat króla Artura i Rycerzy Okrągłego Stołu.

Oto historie o mieczu w kamieniu, o Zielonym Rycerzu, o miłości Lancelota i Ginewry, o poszukiwaniu Świętego Graala i o odejściu do Doliny Avalonu.

Bitwy w świecie Tolkiena
David Day

Bogato ilustrowany przewodnik po dramatycznych zmaganiach sił dobra i zła w świecie Tolkienowskiego Śródziemia.

Książka przywołuje największe starcia, jakie miały miejsce na przestrzeni Bitwy w świecie Tolkiena trzech er istnienia Ardy, a także przed jej stworzeniem. David Day zwięźle opisuje ludy i bohaterów zaangażowanych w poszczególne konflikty, omawia stosowaną w nich taktykę i przedstawia plany bitew oraz dokładnie umiejscawia je w czasie, najwięcej miejsca poświęcając Trzeciej Erze, a zwłaszcza walkom stoczonym w trakcie Wojny o Pierścień. Niewątpliwą zaletą książki jest porównanie konfliktów i bohaterów stworzonych przez Tolkiena z konfliktami i bohaterami znanymi z legend naszego świata, i to nie tylko z tymi najbardziej oczywistymi, jak greckimi i skandynawskimi, lecz także tybetańskimi.

Książka zawiera liczne barwne i czarno-białe ilustracje, tabele chronologiczne oraz odsyłacze do opisów konfliktów przedstawionych w „Silmarillionie”, „Niedokończonych opowieściach”, „Hobbicie” i „Władcy Pierścieni”. Stanowi ona tematyczne rozwinięcie „Atlasu Tolkienowskiego” tego samego autora.

Dziewczęta myślą o wszystkim
Catherine Thimmesh

W kuchniach i salonach, w garażach, laboratoriach i piwnicach, nawet w przerobionych kurnikach kobiety i dziewczęta dokonywały wynalazków. Wymyślały świece, tkaniny, mydło, hełmy, nosidełka dla dzieci, preparaty chemiczne, sterowane głosem wózki inwalidzkie i leki zwalczające raka – dokonywały genialnych innowacji, które sprawiały, że życie stało się łatwiejsze i lepsze. Ich pomysły należą do najbardziej trwałych (wycieraczki do szyb samochodowych) i najbardziej ulubionych (ciasteczka z kawałkami czekolady). Co inspirowało te kobiety i jak przekształcały swoje pomysły w wynalazki?

Książka „Dziewczęta myślą o wszystkim”, począwszy od Sybilli Masters, pierwszej Amerykanki, której wynalazek został udokumentowany (choć patent musiał być wystawiony na nazwisko męża), po dwunastoletnią Becky Schroeder, która w 1974 roku została najmłodszą posiadaczką patentu, opowiada o trudnościach, jakie musiały pokonać te niezwykłe kobiety, i o ich niesamowitych zwycięstwach.

Morderstwo na Święta
Francis Duncan

Klasyczny brytyjski kryminał osadzony w niepowtarzalnej scenerii angielskiej prowincji.

Kiedy detektyw-amator Mordecai Tremaine przybywa do posiadłości swojego znajomego, by spędzić święta Bożego Narodzenia tradycyjnie i z dala od londyńskiego zgiełku, zastaje na miejscu kilkanaście barwnych gości, każdy z których skrywa własne tajemnice. Jako wnikliwy obserwator ludzkiej natury, Tremaine wyczuwa napięcie ukryte pod powłoką sennej świątecznej atmosfery.

Jego najczarniejsze przypuszczenia sprawdzają się, kiedy głęboką nocą goście zamiast prezentów znajdują pod choinką zwłoki ubrane w kostium Świętego Mikołaja. Pada śnieg, powietrze jest ciężkie od wzajemnych podejrzeń, a na Tremaine’a spada zadanie znalezienia świątecznego mordercy.