Wydawnictwo Zysk i S-ka zasypuje swoich czytelników kolejną porcją nowości. Już w najbliższy poniedziałek do sprzedaży trafią kolejne warte uwagi tytuły – Smoleńsk 2010. Spisek, który zmienił świat, Chłopiec zwany Gwiazdką, Mroczna materia i Zagadka w bieli. Zapraszamy do lektury!

Smoleńsk 2010. Spisek, który zmienił świat
Jürgen Roth

smolensk-2010

Książka Jürgena Rotha osadza wydarzenia z 10 kwietnia 2010 roku w  szerszym kontekście rosyjskiej historii, wewnętrznych i  zewnętrznych wojen prowadzonych przez Putina, a  także powiązań między rosyjską mafią a  biznesem.

Roth alarmuje, że choć od tragedii smoleńskiej minęło już ponad sześć lat, do tej pory nie została przeprowadzona wyważona ocena jej przyczyn. Każda krytyka oficjalnych raportów na temat okoliczności katastrofy była deprecjonowana jako teoria spiskowa i  wytwór fantazji niezrównoważonych polityków. Z trudną do wytłumaczenia zaciekłością wyciszano wszelkie kwestie wskazujące na to, że w  Smoleńsku mogło dojść do zamachu. Groteską jest przedstawianie oficjalnych rosyjskich ustaleń jako szczególnie poważnych czy wiarygodnych, co choćby w kontekście zestrzelenia malezyjskiego samolotu pasażerskiego MH-17 na Ukrainie lub aneksji Półwyspu Krymskiego jest wyjątkowo cyniczne.

Po zmianie sytuacji politycznej w  Polsce autor postanowił przedstawić opinii publicznej kolejną – po Tajnych aktach S – publikację, w której rozszerza swój punkt widzenia na katastrofę smoleńską. Aby umożliwić czytelnikowi dokonanie samodzielnej oceny faktów, cytuje w  całości raport Federalnej Służby Wywiadowczej (BND) wraz z załącznikami.

Jürgen Roth (ur. w 1945 r.) jest jednym z najbardziej znanych dziennikarzy śledczych w Niemczech. Od 1971 roku publikuje sensacyjne opracowania dokumentacyjne na temat korupcji i przestępczości zorganizowanej. Mafialand Deutschland [Niemcy – kraj mafii], Gazprom – Das unheimliche Imperium [Gazprom – groźne imperium], Spinnennetz der Macht [Pajęczyna władzy] zyskały miano bestsellerów. W Polsce nakładem Zysk i  S-ka Wydawnictwa ukazały się Cichy pucz oraz Tajne akta S.

Chłopiec zwany Gwiazdką
Matt Haig

chlopiec-zwany-gwiazdka

Uwierz w niemożliwe! Oto prawdziwa historia Świętego Mikołaja

Jeśli jesteś jedną z tych osób, które sądzą, że rzeczy niemożliwe nie istnieją, natychmiast odłóż tę książkę. Są w niej bowiem wyłącznie rzeczy magiczne i niemożliwe. Jesteś wciąż z nami? To dobrze. (Elfy byłyby z ciebie dumne). W takim razie zaczynajmy…

Skąd się wziął Święty Mikołaj? Jak doszło do tego, że człowiekowi udało się zaprzyjaźnić i zamieszkać z elfami? No i kto wymyślił, by wszystkie dzieci z całego świata w Święta Bożego Narodzenia dostawały prezenty? Jeśli jesteś ciekawy (wiem, że jesteś – wszyscy jesteśmy!), wyrusz z nami w tę fascynującą podróż.

Wiadomo od lat jak stary jest świat, że w wyobraźni małego człowieka nie ma rzeczy niemożliwych. Utwierdza nas w tym Mikołaj – mały bohater tej jakże odległej od nas kulturowo opowieści z krainy białej jak mleko, tak od nas położonej daleko. Gdzie żyją sobie wygodnie elfy. Dzieci kochają te małe stworki, które nie zawsze są jak aniołki. Często są to potworki zdolne do najstraszniejszych posunięć.

Jak w każdej bajce trochę się śmiejemy, trochę płaczemy i boimy. Ale warto przez to przejść, aby się dowiedzieć, jak i skąd wziął się na świecie pierwszy Święty Mikołaj. Ten sam, na którego odwiedziny czekają dzieci na całym świecie. Czy tylko dzieci?

Ewa Chotomska, pisarka i scenarzystka

Ta książka potrafi zrobić z człowiekiem to, co ofiarowane przez dzieci najpiękniejsze skarby. Papierowy ludzik, kawałek słomki, dwa kasztany podarowane bez okazji. Noszę je w kieszeniach, bo potrafią ogrzać mnie nawet w najchłodniejsze dni.

Katarzyna Stoparczyk, Program 3 Polskiego Radia

Zabawna i wzruszająca opowieść o Świętym Mikołaju. Ho, ho, ho! Moje dzieci też były zachwycone.

Yann Martel, autor Życia Pi

Nowa świąteczna klasyka.

Simon Mayo, prezenter radia BBC

Mroczna materia
Blake Crouch

mroczna-materia „Jesteś w życiu szczęśliwy?”

To ostatnie słowa, które słyszy Jason Dessen, zanim zamaskowany porywacz pozbawia go przytomności. Gdy się budzi, jest przywiązany do noszy i otaczają go ludzie w kombinezonach ochraniających przed działaniem substancji niebezpiecznych.

W świecie, w którym się obudził, życie Jasona jest całkiem inne niż to, które prowadził. Jego żona nie jest jego żoną. Jego syn nigdy nie przyszedł na świat. A on sam nie jest tuzinkowym profesorem fizyki na uniwersytecie, lecz fetowanym geniuszem, który osiągnął coś wielkiego. Coś niemożliwego.

Czy ten świat jest snem, czy snem był świat poprzedni? Mroczna materia to perfekcyjnie skonstruowany, niezwykle inteligentny thriller o miłości i granicach, jakie jest w stanie przekroczyć człowiek, by prowadzić wymarzone życie. To opowieść tchnąca wielkim rozmachem i nasycona niesamowitością w wykraczający poza rozumowe poznanie sposób, a równocześnie pełna kameralnej intymności i dogłębnie ludzka.

„Uzależniająca! Połknęłam Mroczną materię na jedno posiedzenie i  odkładałam tę książkę zachwycona i  w głębokim podziwie dla przebytej podróży. Jest szybka, inteligentna i  uzależnia – była też najbardziej kreatywną oraz powodującą niezwykły zawrót głowy rzeczą, jaką czytałam od wieków. Naprawdę warty uwagi thriller”.

Tess Gerritsen, autorka bestsellera Umrzeć po raz drugi

„Mistrzowska książka! Naprawdę oryginalne dzieło z gatunku suspensu. Crouch napisał coś tak wyrazistego jakby było cięte laserem… A zarazem to poruszająca, pełna zakrętów historia miłosna, która rozwija się w  sposób, którego nie da się przewidzieć”.

Harlan Coben, autor bestsellera Odnaleziony

„Błyskotliwa. Książka, którą się pamięta. Wydaje mi się, że Blake Crouch wymyślił coś nowego”.

Lee Child, autor bestsellerów o Jacku Reacherze

Wyjątkowa. Podniecająca, perfekcyjnie skonstruowana przygoda o miłości, żalu i  superpozycji kwantowej. Od dawna żadna powieść mnie tak nie wciągnęła i nie zmuszała do przewracania kartki za kartką jak ta”.

Andy Weir, autor Marsjanina

Zagadka w bieli
Jefferson Farjeon

zagadka-w-bieliPrawie 100 tysięcy egzemplarzy sprzedanych w pół roku!

Koszmar w pociągu będzie niczym w porównaniu z tym, który kryje się w tajemniczym domu

Czy pociąg nie powinien być bezpiecznym schronieniem dla pasażerów, których dalszą podróż uniemożliwiła śnieżyca? Nie w Zagadce w bieli… W wigilijny wieczór w pobliżu wioski Hemmersby śnieżna zawierucha zatrzymuje pociąg. Kilkoro pasażerów odnajduje schronienie w porzuconym domu. Mimo że dom jest pusty, w kominku płonie ogień, a stół nakryty jest do podwieczorku. Pasażerowie próbują odkryć sekrety tego miejsca, gdy niespodziewanie uderza zabójca.

Jefferson Farjeon nieustannie podnosi napięcie, utrzymując czytelników w  niepewności aż do zaskakującego zakończenia.

 

„Mamy tu nieznajomych z pociągu, ale to nie Hitchcock. Mamy łowców duchów, ale to nie serial „Czynnik PSI”. Mamy odcięte przez śnieg domostwo, w którym pada trup za trupem, ale to nie film Quentina Tarantino. Zagadka w bieli pokazuje, że recepta na mistrzowski thriller kryminalny powstała i była z powodzeniem w użyciu, na długo zanim listy bestsellerów podbiła Dziewczyna z pociągu. Oto triumfalny powrót zapomnianej klasyki. Duchy, krzyki, zwłoki, mordercy – czego chcieć więcej od powieści popularnej?”

Piotr Gociek

„Klasyczny kryminał ze świetnie obsadzonym w roli głównej detektywem amatorem i niesamowitymi zjawiskami w tle, które jednak dają się wyjaśnić jak najbardziej racjonalnie. Edward Maltby, parapsycholog i okultysta, któremu w  Zagadce w  bieli przychodzi zmierzyć się ze skomplikowaną materią zbrodni, niezależnie od swoich niecodziennych zainteresowań, jest przekonany, że wyrządzanie przez ludzi zła ma od dawien dawna te same przyczyny: żądzę zysku i chciwość.

Niesłusznie zapomniany autor Zagadki w bieli – J. Jefferson Farjeon – okazuje się mistrzem narracji, zaskakujących rozwiązań, żywych dialogów przyprawionych lekkim, finezyjnym humorem. Wszystko to sprawia, że ta w  sumie mroczna historia rozgrywająca się w  ponurym domu stojącym na zawianym śniegiem pustkowiu nie przeraża czytelnika, wręcz przeciwnie – zaciekawia go, intryguje, a poniekąd i bawi.
Dla miłośników starych, dobrych kryminałów – prawdziwa uczta”.

Krzysztof Masłoń