Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział we Wrocławiu zaprasza na 1061 Czwartek Literacki, który odbędzie się 18 października (wyjątkowo we wtorek) o godzinie 18 we Wrocławskim Domu Literatury (Klub Proza, II piętro), Przejście Garncarskie 2, Wrocław. Gościem wieczoru będzie Jacek Inglot. Spotkanie poprowadzi Leszek Budrewicz. Będzie ono poświęcone najnowszej książce Jacka Inglota Polska 2.0. Sami oczywiście będziemy tam obecni – oczekujcie relacji!

jacek-inglot Fot. Andrzej Goworski

Polska, rok 2037. Czym będzie? Wielkim imperium dominującym nad połową Europy czy upadłym krajem dotkniętym społeczną i gospodarczą katastrofą?

polska-2-0

Jacek Inglot wsiadł w literacką machinę czasu i dwa razy wyprawił się w podróż do roku 2037. Jej rezultatem jest alternatywna historia przyszłości. W pierwszej wersji Polska jest mocarstwem prowadzącym ryzykowną grę o dominację na wschodzie kontynentu, w drugiej – przeżywa głęboki upadek i pogrąża się w otchłani. Autor opowiada o dwóch możliwych scenariuszach przyszłych zdarzeń, całkowicie odmiennych, ale zarazem równie wiarygodnych. Mocna political fiction niosąca niepokojące pytania nie tylko o przyszłość, ale też o teraźniejszość. Niekonwencjonalny pomysł, fascynująca opowieść o przyszłych losach Polski niestroniąca od ostrych, kontrowersyjnych sądów.

Dawno nie czytałem powieści tak zafrasowanej losem Ojczyzny. „Polska 2.0” przedstawia trzy warianty naszej bliskiej przyszłości: mocarstwo – zagłada – ocalenie. Wytyczony przez nie obszar obejmuje tę przyszłość, której doświadczymy realnie. Jacek Inglot w swojej najlepszej formie.

Marek Oramus

Jacek Inglot – ur. w 1962 r. w Trzebnicy. Pisarz, publicysta, redaktor, pedagog. Autor powieści Inquisitor, Quietus, Eri i smok, Porwanie sabinek, Wypędzony oraz zbioru opowiadań Bohaterowie do wynajęcia (wspólnie z Andrzejem Drzewińskim). Ostatnio, w 2015 roku, ukazał się zbiór autorskich opowiadań pt. Sodomion, a w 2016 powieść-dyptyk Polska 2.0, ukazująca alternatywne wizje Polski przyszłości. Publikował opowiadania i teksty publicystyczne w „Feniksie”, „Nowej Fantastyce”, „Sfinksie” oraz „Playboyu”. Dwukrotnie nominowany do nagrody im. Janusza A. Zajdla. Jako autor nie ogranicza się do jednej konwencji literackiej. Pisze zarówno hard SF, jak i fantasy, horror czy historię alternatywną, dobrze sobie radzi również w mainstreamie, tworząc powieści sensacyjne i historyczne.

Leszek Budrewicz – dziennikarz, pisarz, poeta i scenarzysta. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. Po transformacji ustrojowej w Polsce w 1989 r. został pierwszym redaktorem naczelnym dolnośląskiego dodatku „Gazety Wyborczej”, a następnie redaktorem naczelnym dziennika „Wieczór Wrocławia”. Wydał m.in. zbiory Pierwsza i druga wojna światów, Noc długich szyj, Złodziej cukierków. Jest laureatem nagrody miesięcznika „Odra” za reportaż o powodzi tysiąclecia we Wrocławiu w 1997 r. Wykłada dziennikarstwo na Uniwersytecie Wrocławskim i w Dolnośląskiej Szkole Wyższej. Ponadto jest znanym działaczem struktur podziemnych „Solidarności”, za co został w 2007 r. odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, którego przyjęcia odmówił