Lady Detective to tytuł, który mile mnie zaskoczył. Do sięgnięcia po ten komiks skusiła mnie kreska, która już od pierwszych chwil mnie urzekła. Odpowiada za nią rysowniczka Lee ki-ha, która jest raczej mało znana i pracowała do tej pory tylko nad czterema seriami, a manhwa Lady Detective jest jej trzecim komiksem w karierze. Scenariusz to dzieło Jeon Hey-Jin, która pisząc Lady Detective stworzyła świetną opowieść osadzoną w świecie klasycznego kryminału w stylu historii o Sherlocku Holemsie. Wielkie brawa należą się autorkom za dbanie o detale naukowe, historyczne jak i o nawiązania do wielu dzieł wybitnych autorów.

Przenieśmy się teraz do Wiktoriańskiej Anglii gdzie poznajemy tytułową damę detektyw, jest to młoda i niesforna Elizabeth „Lizzy” Newton. Panienka o wybitnych zdolnościach dedukcyjnych jak również autorka kryminałów, która ukrywa się pod pseudonimem Logic Docens przez co dość często jej fani biorą ją za mężczyznę. Drugą niezwykle ważną postacią w historii jest Edwin White – genialny młody prawnik, który dzięki ciężkiej pracy wybił się z klasy robotniczej na wyżyny społeczne. Rzucił jednak swoją karierę, by stać się kamerdynerem i opiekunem panienki Lizzy, która jest prawdopodobnie również jego narzeczoną. Bardzo urzekła mnie relacja jaką autorki stworzyły pomiędzy główną parą bohaterów.

Przez komiks przewija się również wiele innych ciekawych postaci, które, jak myślę, odegrają kluczową rolę w dalszych tomikach. Manhwa za sprawą rysunków Lee ki-ha prezentuje się świetnie. Rysunki są dopracowane, szczegółowe i dobrze rozplanowane w kadrach. Detale nie są przesadzone i doskonale pasują do reszty. Cała kreska jest bardzo atrakcyjna dla oka, a całość dopełnia ciekawa fabuła pełna ukrytych zagadek i intryg.

Za wydanie Lady Detective w Polsce odpowiada wydawnictwo Yumegari, które na swoim koncie posiada parę innych koreańskich komiksów. Cena 22,90 zł nie jest jakoś specjalnie wygórowana przy komiksie o powiększonym formacie. Moim zdaniem wydanie prezentuje się bardzo ładnie, tłumaczenie jest dobre, a tekst jest przejrzysty.

Komiks gorąco mogę polecić wszystkim fanom kryminałów jak również osobą ceniącym sobie piękną kreskę w czytanych przez nich seriach. Ja sama z niecierpliwością będę czekać na kolejne tomy z tej serii.

Ocena 9/10

Paulina Fejwsi Dąbrowa

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Fejwsi figure collection:

http://fejwsi.blogspot.com/

https://www.facebook.com/Fejwsi/