Pozycja o pięknej i nieco groźnej kresce, już sama okładka ostrzega czytelnika, że wchodzimy do świata pełnego dziwów i niesamowitych zdarzeń. Świata, gdzie demony są wśród ludzi. Jednak czy rzeczywiście są im wrogie? Przestawiam mangę Kiri Wazawa Posępny Mononokean. Otwórzmy razem bramy świata zbłąkanych dusz. 

Głównego bohatera, Hanae Ashiya, poznajemy gdy ma ze sobą niecodziennego „towarzysza” w postaci uroczej włochatej kulki. Jednak to z pozoru urocze stworzenie to demon, który czerpie energię z swojego żywiciela-człowieka. Gdy nasz uczeń liceum po raz kolejny mdleje przed szkołą, i budzi się u pielęgniarki znajduje tam numer do egzorcysty Mononokean, który szuka ucznia do pracy. Nasz bohater nie mając nic do stracenia dzwoni pod podany numer. I tak zaczyna sie jego przygoda z poznawaniem świata demonów, któremu towarzyszy okrycie, że demony nie są takie złe jak je malują. Okazuje się bowiem, że są to zagubione dusze, które chcą pomocy i odrobiny zainteresowania, tak jak nasz włochaty przyjaciel.

Posępny Mononokean  to jedna z tych pozycji, która z każdą przeczytaną stroną sprawia, że chcemy więcej i więcej. Z ogromnym żalem odkładałam tomik na półkę, wiedząc, że na kolejny przyjdzie mi trochę poczekać. Ciekawy świat, oryginalne spojrzenie na przedstawienie demonów i ich roli w życiu ludzi, a także bohaterowie, którzy mimo dzielących ich różnic potrafią się dogadać i stawić czoła wyzwaniom stawianym przez los. Do tego wszystkiego należy dodać nutkę komizmu jaką dodają sprzeczki egzorcysty i głównego bohatera.

Kreska jak już wspomniałam na wstępie jest piękna, ale również momentami nieco niepokojąca. Jest to oczywiście zaleta, w końcu przyjdzie nam poznawać świat demonów i niezwykłych zjawisk. Miłym dodatkiem do pierwszego tomu była piękna kartka pocztowa. Sam tomik zaś został wydany w tradycyjnym formacie, a pod obwolutą czekają na czytelnika urocze dodatki.

Posępny Mononokean to przemyślana i głęboka manga. Nie mogę sie doczekać poznania dalszych losów bohaterów, ich relacji i poczynań. Coś mi mówi, że to będzie naprawdę wspaniała historia z wieloma wątkami. To pozycja, która wciąga swoją historią i piękną kreską.

Ocena: 8/10

Paulina Lus Borkiewicz

Za egzemplarz do recenzji serdecznie dziękuję wydawnictwu Waneko.