W swojej drugiej książce Miłosna kareta Anny J. Janina Lesiak autorka przedstawia kolejny portret mniej znanych kobiet w historii Polski. Tym razem przyjdzie nam poznać bliżej Annę Jagiellonkę i jej walkę o miłość. Serdecznie zapraszam do bliższego zapoznania się z tytułową miłosną karetą.

Anna Jagiellonka – córka Zygmunta Starego i Bony Sforzy, bezdzietna królowa Polski, która osadziła na tronie swojego siostrzeńca Zygmunta III Wazę. Te fakty historyczne są zapewne większości z was znane. Janina Lesiak zebrawszy te i inne informacje o jednym mniej, innym bardziej znanej, postaci historycznej tchnęła w nią duszę i stworzyła postać, obok której trudno przejść obojętnie. Zwłaszcza, że po raz kolejny autorka udowadnia jak trudne i smutne życie wiodły kobiety obarczone władzą.

Miłosna kareta Anny J. to jednak nie tylko obraz Anny Jagiellonki, ale także czterech władców bliski sercu władczyni – tytułowej karety, na którą składają się: brat Anny Zygmunt August, niedoszły mąż Henryk Walezy, mąż Stefan Batory i siostrzeniec Zygmunt I Waza. Ci czterej mężczyźni stanowili niezwykle ważne osoby w życiu  Anny Jagiellonki i choć ona sama obracała się w kręgu tak znamienitych postaci, sama pozostawała niezauważana. Wykreowany przez autorkę portret pokazuje Annę jako osobę samotna, spragnioną miłości, której jej w życiu poskąpiono.

Choć w swoich książkach autorka niewątpliwie skupia się na historii, to jednak to nie wydarzenia i fakty z przeszłości stanowią oś fabuły, a emocje i uczucia towarzyszące jej bohaterkom. Tak jak było w przypadku Cecylii – smutnej królowej i Anna Jagiellonka zaprasza czytelnika by poznał jej najskrytsze myśli. Odkrywa przed nim swoje lęki i pragnienia, przez co staje mu się jeszcze bliższa. Co ważniejsze jednak dzięki temu zabiegowi autorka pokazuje iż władcy byli takimi samymi ludźmi jak inni, a ich życie bynajmniej nie było łatwiejsze.

 Autorka po raz kolejny zachwyca czytelnika bogatym słownictwem i pięknymi opisami wplecionymi w snuty przez nią obraz losów polskiej władczyni. I trzeba przyznać, że Miłosną karetę Anny J. czyta się jeszcze przyjemniej i jeszcze trudniej oderwać się od książki. Do tego wszystkiego ponownie należy dodać twardą oprawę i wydanie, które przyciąga wzrok, jednocześnie stylistycznie pasując do poprzedniej książki autorki.

Janina Lesiak po raz kolejny zachwyciła mnie i poruszyła losami władczyni, o której jak każdy słyszałam na lekcjach historii, a której nie poświęciłam zbyt wiele uwagi. Cieszę się, że dzięki książce pani Janiny mogłam nadrobić to niedopatrzenie i poznać jakże ciekawą historię Anny Jagiellonki.  Pozostaje mi mieć nadzieję, że cykl portretów niezwykłych i nieznanych władczyń będzie stale się powiększał i jeszcze nie raz przyjdzie mi wybrać się w podróż do przeszłości wraz z książkami spod pióra pani Janiny.

Ocena: 9/10

Sara Glanc

Za egzemplarz do recenzji serdecznie dziękuję wydawnictwu MG.