Lipiec 1911, z pozoru niewinna wyprawa do Danzing odmieni życie młodej detektyw Klary Schulz, będzie też początkiem nowej sprawy, jaką przyjdzie rozwiązać bohaterce. Czy uda jej się połączyć rozsypane wątki w jedną całość oraz odkryje, co oznaczają pozostawione na miejscu zbrodni klucze oznaczone cyfrą 8? Zachęcam Was żebyście przekonali się na własnej skórze podczas lektury drugiego tomu Kroniki Klary Schulz. Zniknięcie Sary.

Kroniki Klary Schulz tom 2 1

Od rozwiązania Sprawy pechowca minął rok. Klara i jej ojciec Heinrich otworzyli biuro detektywistyczne Schulz & Krencke. Dzięki zdobytej sławie i uznaniu młoda detektyw nareszcie może realizować swoje marzenia i spełniać się w zawodzie. Jednak, gdy staje u progu nowej sprawy, związanej z zaginięciem młodej dziewczyny, pochodzenia cygańskiego, Klara bagatelizuje sytuację i dając się ponieść swojej próżności, zamiast otworzyć nowe śledztwo wyrusza do Danzig (obecnie Gdańsk), do którego zaprosił ją jej wielbiciel na prywatną sesję portretową. Na miejscu szybko się okazuje, że zaproszenie było tak naprawdę zasadzką i choć z początku wydawać by się mogło, że Klarze udało się uniknąć kłopotów, do Breslau powraca odmieniona. Znika jej silny charakter i bystrość umysłu, tak bardzo potrzebne, zwłaszcza, że dochodzi do kolejnego porwania… Tym razem celem okazuje się córka szanownego lekarza, przełożonego męża Klary – tytułowa Sara.

Kroniki Klary Schulz tom 2 2

Wspomniane wydarzenia są tylko początkiem lawiny kłopotów i tajemnic, z jakimi przyjdzie się zmierzyć bohaterom w trakcie prób odnalezienia zaginionych dziewczyn. Nadia Szagdaj w drugim tomie Kroniki Klary Schulz stworzyła dużo bardziej złożoną intrygę łącząc ze sobą wiele, na pierwszy rzut oka niezwiązanych ze sobą wątków. Fotografie, tajemnicze klucze z wyrytą cyfrą 8 pozostawione na miejscu zbrodni, hipnoza, zdolności paranormalne, a także sekrety z bolesnej przeszłości, to tylko początek góry lodowej tego, co czeka czytelnika podczas lektury Zniknięcia Sary.

Kroniki Klary Schulz tom 2 3

Nie zabraknie także szczegółów z życia głównej bohaterki i jej najbliższych. Autorka konsekwentnie rysuje charaktery znanych nam już postaci. Klara nie przestaje szokować swoim zachowaniem, prezentując znany już czytelnikom upór i inteligencję. Bohaterka rozwija się, ucząc na błędach i analizując własne potknięcia, wiedząc, iż każda pomyłka niesie ze sobą śmiertelne niebezpieczeństwo. Pogłębiające się szaleństwo Dietera dalej fascynuje, Bernard, choć dumny ze swojej strony żony, dalej jest rozdarty i nie do końca pochlebia ścieżkę, jaką wybrała. W dodatku nowe obowiązki i próby nakłonienia Klary do powiększenia rodziny stają między małżonkami wystawiając ich na próbę. Heinrich zaś decyduje się wyznać pewien sekret związany ze śmiercią jego żony i matki Klary, który daje nadzieję na ujęcie jej zabójców.

Kroniki Klary Schulz tom 2 4

Jak widać emocji podczas lektury nie zabranie i o ile w przypadku Sprawy pechowca mogłam powiedzieć, że jest to książka bardzo dobra, to odnośnie Zniknięcia Sary byłaby to opinia krzywdząca. Historia wciąga, zaś przeskoki narracyjne w różne miejsca akcji, na które zdecydowała się autorka, (kosztem występujących w pierwszym tomie fragmentów prowadzonych przez Klarę dzienników) nadają akcji tempa i wzmagają napięcie. Będziemy obserwować całą historię zarówno oczami znanych już bohaterów, jak i ofiar i ich oprawców.

Wydanie, tak jak i poprzedni tom zdobią fotografie przedstawiające oba miasta, w których rozgrywa się akcja Zniknięcia Sary. Razem z bohaterami wybierzemy się, więc na wycieczkę po dawnym Danzig i Breslau, a autorka nie poskąpi czytelnikom barwnych opisów miejscy, które odwiedzimy w trakcie prowadzonego śledztwa.

Kroniki Klary Schulz tom 2 5

Gorąco polecam lekturę Zniknięcia Sary. Książka jak najbardziej warta jest uwagi, sama zaś bez zastanowienia sięgam po kolejny tom zatytułowany Grande finale, w którym jak obiecuje zakończenie obecnej sprawy, dojdzie do krwawego rozrachunku z przeszłością i odkrycia tożsamości zabójcy Marie Krencke, matki Klary.

Ocena: 9/10

Sara Glanc

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękujemy wydawnictwu Bukowy Las.

logo Bukowy Las